Pojďte za námi na Svět knihy do Sálu audioknih!

Milovníci audioknih se mohou i letos v květnu těšit na veletrh Svět knihy, kde na ně čeká bohatý program.

V pátek 11.5. ve Velkém sále  představí Asociace vydavatelů audioknih za přítomnosti předních českých interpretů a tvůrců audioknih  vítěze dalšího ročníku soutěže o nejlepší audioknihu roku, a to v devíti kategoriích: nejlepší audiokniha pro děti, interpret, interpretka, četba, dramatizace, obal, mluvené slovo mimo kategorie, zvláštní cena AVA a absolutní vítěz. Besedu moderuje Zuzana Vlčková.

Kromě toho bude během celého veletrhu dostupný Sál audioknih v levém křídle. Na co se můžete těšit?

10. 5. 2018 Čtvrtek
13.00 Malé ucho
Dětský posluchač není žádné ucho, ale důkladný znalec mluveného slova, který neváhá poslouchat opakovaně! Své znalosti, postřeh a kreativitu může využít ve velké hře s dětskými tituly OneHotBook o lákavé audioknižní výhry. Hosté: Jitka Škápíková, Vladimír Javorský, Veronika Kubařová, Andrea Elsnerová…

14.00 Mrazivý až do morku kostí
Detektivky a kriminálky jsou stále jedněmi z nejpopulárnějších žánrů současné literatury. V audioknižní podobě jsou navíc spojeny s těmi nejlepšími hereckými hlasy. Společně s hosty se zaměříme na ty nejlákavější detektivky a thrillery pro vaše uši a usnadníme vám rozhodování.

15.00 Havel – Bestseller Michaela Žantovského nyní audioknihou
Setkání s autorem knihy, která získala před třemi lety na veletrhu Svět knihy ocenění Český bestseller a koncem loňského roku vyšla v audiopodobě. Audioknihu načetli J. Vondráček, Z. Stivínová a autor M. Žantovský. Zveme vás na hodinku věnovanou vzpomínkám na prvního prezidenta České republiky.

11. 5. 2018 Pátek
10.00 Maturita i se zavřenýma očima
Maturant, který nechce číst? Žádný problém. S audioknihami si najde cestu nejen k povinné četbě, ale k literatuře obecně. A čtení ho bude bavit. Přijďte se přesvědčit na vlastní uši, že maturita nikdy nebyla jednodušší. Své vám o tom poví i zkušení maturanti sami, takže si můžete odnést řadu dobrých rad. A nejen to.

11.00 Audioknihy Vlastimila Vondrušky
Vlastimila Vondrušku, autora historických detektivek a napínavých ság z české minulosti, netřeba představovat. Nejčtenější a nejposlouchanější český spisovatel představí a podepíše nejen novinky z řady Letopisy královské komory a cyklu Hříšní lidé království českého, ale především očekávaný další díl Husitské epopeje.

12.00 Knihy a audioknihy Ladislava Špačka
Ladislav Špaček je znám nejen jako bývalý hradní kancléř, ale v současné době jako velký znalec etikety. Tu také zakomponoval do trilogie knih Dědečku, vyprávěj, Dědečku, ještě vyprávěj a Dědečku už chodím do školy, které zároveň vydal jako audioknihu. Na besedě ho doprovodí režisér Petr Mančal a oba promluví o audioknihách ze svého pohledu.

14.00 Audiotéka – global
Audiotéka ve světě v 11 jazykových mutací. Zakladatel Marcin Beme představí to nejlepší z produkce jednoho z největších evropských audio-vydavatelů a distributorů. Jak vznikaly superprodukce jako jsou Solaris, Karaluchy (Švábi), Zaklínač a další v audioknižní podobě?

15.00 Století Miroslava Horníčka
Za účasti přátel a pamětníků jedinečného herce, spisovatele a pohotového glosátora Miroslava Horníčka bude v premiéře představen komplet nahrávek, který Supraphon vydává k jeho nedožitým 100. narozeninám a k 15. výročí úmrtí, jež si letos připomínáme.

16.00 Cesta na OSM HOR
Italský spisovatel Paolo Cognetti, autor světového bestselleru Osm hor, pohovoří o vzniku románu, zatímco herec Pavel Batěk s režisérem Michalem Burešem prozradí zajímavosti ze zákulisí natáčení audioknihy, z níž interpret přečte také ukázku.

16.30 Audioknižní KING
Král napínavých příběhů Stephen King si našel další cestu, jak se vám vkrást do hlavy – skrze uši! Po velkolepém audioknižním projektu TO se rozjíždí také detektivní série Pan Mercedes a tím to rozhodně nekončí… Co posluchače čeká dál a jaký horor je natáčet Kingova strašidelná vyprávění prozradí režisér Hynek Pekárek a interpreti Jitka Ježková, Vasil Fridrich či Pavel Soukup.

17.00 A.C. Doyle: Sherlock Holmes ve státních službách
Prezentace k CD se záznamem živě vysílané rozhlasové hry a reportáží o tom, co se ve studiu dělo. Co to znamenalo, když Český rozhlas po 70 letech živě vysílal rozhlasovou hru, předvedou a popíšou herci, režisér Vít Vencl, páni ruchaři a rozhlasový redaktor Tomáš Černý.

12. 5. 2018 Sobota
10.30 Poslouchání je čtení
Nejlepší česko-slovenský podcast o audioknihách i knihách se po roce vrací na Svět knihy! A vy máte šanci být u veřejného nahrávání dalšího dílu Audinovinek. O čem bude řeč? Přesvědčíme vás, že i poslouchání je čtení a že audioknihy vám nechtějí ublížit.

11.30 Audiotéka Live
Nemusíte poslouchat jen knihy – poznejte audioverze známých časopisů – Forbes, Respekt a Reportér Magazín. Představení produkce a beseda s novináři.

12.00 Opuštěná společnost
Představení audioknihy Opuštěná společnost za účasti autora, šéfredaktora Respektu, Erika Taberyho a interpretů Jiřího Dvořáka a Ivana Trojana.

12.30 Audioknihy Jiřího Lábuse – beseda a autogramiáda
Jiří Lábus je nepřekonatelným vypravěčem legračních dětských příběhů. Jaké to je, na chvíli se přenést z šedivého dospěláckého světa mezi neohrožené dětské hrdiny? Přijďte si popovídat a nechat podepsat audioknížky Babička drsňačka, Pan Smraďoch a Dědečkův velký útěk.

13.00 Svatební cesta do Jiljí s Vojtěchem Dykem a Táňou Vilhelmovou
Křest nové audioknihy, která vznikla podle humorné novely proslavené komediálním televizním filmem. V rámci programu bude beseda s tvůrci a autogramiáda.

14.00 Hana a její křest
Oblíbený román konečně také jako mluvené slovo! O příběhu a vzniku jeho zvukové podoby pohovoří autorka Alena Mornštajnová, herečka Lenka Vlasáková a režisérka Jitka Škápíková, které audioknihu také slavnostně pokřtí.

15.00 Nebojte se klasiky aneb Hudební škola na CD
Nové přírůstky úspěšné edice, opera Don Giovanni a 4 CD o hudebních nástrojích
Režiséři Jan Jiráň a Klára Boudalová a herci budou vyprávět o tom, jak přiblížit dětem operní příběh nebo je nadchnout pro housle či klavír.

16.00 Sci-fi audioknihy od Tympana
Esence toho nejlepšího ze žánru sci-fi. Sci-fi otevírá nové dimenze a možnosti zvuku a intepretace. Přijďte si popovídat s tvůrci o specifikách ztvárnění fikčních světů. Jaká jsou jejich úskalí a v čem otevírají jedinečný prostor tvůrcově i posluchačově fantazii?

17.00 Eliška Přemyslovna
Představení 1. dílu zvukových adaptací trilogie historických románů populární spisovatelky Hany Whitton. Pořad se zvukovými ukázkami za účasti autorky i tvůrců audioknihy uvádí vydavatelství AudioStory.

13. 5. 2018 Neděle
11.00 Prasátko Pigy a kouzelná pohlednice plná písniček
Děti se mohou těšit na setkání s prasátkem Pigy, které znají jak z rádia, tak z jeho webových stránek a knížek. Přijďte na slavnostní křest písničkového CD, kde se pobavíte s Pigym a jeho kamarády: kocourkem Vojtou, myškou Bibi, veverkou Laskonkou a sovou Hedou. Účinkují herci Igor Orozovič, Marek Mikulášek a další.

12.00 Vyrobte si audioknihu – dětská dílna
Audioknihy frčí! A hlavně ty o dětech, které se jen tak něčeho neleknou. Tvůrčí dílna s Lucií Pernetovou alias Tracy Beakerovou, hlavní hrdinkou audioknižní novinky Vadí nevadí, se otevírá s úderem poledne. Přijďte si s dětmi vyzkoušet, jak se připravuje, zvučí a namlouvá audiokniha.

13.00 Audioknižní dílnička pro malé i velké
Ťapání po knižním veletrhu asi není pro děti taková zábava, že? Přijďte s nimi do naší audioknižní dílničky, kde budeme společně vyrábět super hračky a k tomu si necháme vyprávět třeba nějakou pohádku. Dospělým doporučíme, jakou audioknihu dětem vybrat a rovnou jim uděláme cenu.

14.00 Zeměplocha na disku
Ne náhodou pojmenoval Terry Pratchett svou Zeměplochu v originále Discworld! Jeho příběhy jsou totiž jako stvořené pro audioknihy. Soudné sestry už letí do vašich uší, které se rozezní smíchem hlasové čarodějky Zuzany Slavíkové a režisérky Jitky Škápíkové. Vydavatelství OneHotBook také představí celý koncept vydávání dalších audioknih od Terryho Pratchetta.